DOMINIKANSKA REPUBLIKA SPREJELA POPOLNO PREPOVED SPLAVA
Medtem ko so poslanci Dominikanske republike ukrep v veliki meri podprli, pa je naletel na močno nasprotovanje pri mednarodnih zagovornikih splava in celo pri agencijah Združenih narodov, ki so uradno nevtralne glede splava. Aprila, ko so prvikrat razpravljali o predpisu o pravici do življenja, sta se v razpravo vrinila dva uradnika Združenih narodov. Nils Kastberg, regionalni direktor Unicefa za Latinsko Ameriko in Karibe, je dominikanske zakonodajalce pozval, naj razmišljajo o liberalizaciji splava, d aženske ne bodo prisiljene v „ne varne postopke“. Kastberg je tudi predlagal, da bodo zakonodajalci „hinavci“, če jih ne bo skrbelo narodno število rojstev pri najstnicah,ki je nad povprečjem.
Koordinator programa za človeški razvoj pri Združenih narodih Miguel Ceara Hatton je kritiziral članek,ki trdi, da revizija ustave spodbuja pojav skrivnih splavov in smrti mater ter ne upošteva pravico žene do življenja. Hatton je meril tudi na katoliško Cerkev, ko je dejal, da „vpliva na vse“ in da „je zaradi sledenja dogmi postala vir in gonilo za družbeno izločitev v Dominikanski republiki. Dogma je postavljena pred potrebe prebivalstva, zdravje, stanovanje in boljše življenjske razmere“.
VB nasprotju s stališči, ki sta jih zavzela ta uradnika Združenih narodov, pa spletna stran Združenih narodov trdi, da „je legalni status splava suverena pravica vsakega naroda“ in da organizacija „ne daje podpore za splav ali dejavnosti v zvezi s splavom nikjer po svetu“.
Ustavno spremembo so kritizirale tudi nevladne organizacije. Amnesty International (AI) je v središču stalne gonje proti predpisu za življenje Dominikanske republike. V poročilu, ki je bilo objavljeno letos, je AI trdila, da lahko ustavne in zakonske reforme v Dominikanski republiki „vodijo v kršenje človekovih pravic žensk“ in da bodo zakoni, ki kaznujejo splav, vodili v povečano umrljivost mater. Pred zadnjim glasovanjem pretekli teden je AI pozvala kongres Dominikanske republike, naj zavrne del 30. člena, ki govori o pravici do življenja od „spočetja do smrti“.
Ustavna reforma v Dominikanski republiki odseva podobne spremembe, kakršne je na državni ravni sprejela Mehika, kjer je pred kratkim 16 držav sprejelo ustavno dopolnilo, ki razglaša, da se življenje začne s spočetjem. Temu sledi kriminalizacija splava v vseh okoliščinah v Nikaragvi leta 2006 in v El Salvadorju leta 1998.
Kakor so to storili v primeru Nikaragve, so se zagovorniki splava znova zbrali proti prepovedi splava v Mehiki z dokazovanjem, da bo prepovedovanje splava vodilo do večjega števila umrljivosti mater, saj se bodo morale žene prav verjetno zateči k „ne varnemu splavu“. Kritiki pa so opozorili na to, da ni tehtnega dokaza za to trditev, predhodni podatki iz statistike nikaragovske statistike pa celo kažejo upad števila smrti mater od leta 2006, ko so omejili splav.
Ko bo Dominikanska formalno sprejela ukrep, se bo pridružila latinskoameriškim narodom, katerih ustave izrecno ščitijo nerojeno življenje, med njimi Čilu, Paragvaju in Gvatemali.
Vir: NEW YORK – C-FAM